مدير كميته روابط عمومي سي و يكمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران درباره اين پوستر گفته بود: «در طراحي پوستر از نقشِ كلمه و حرف در شكل‌گيري كتاب الهام گرفته شده است. استفاده از حروف و كلمات سي و يكمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران به صورت فارسي و لاتين، و تركيب و چيدمان حروف نستعليق به عنوان عروس خطوط اسلامي و ايراني و همنشيني با حروف لاتين به شكل سياه‌مشق تركيبي مورد توجه بوده است. »

رجبعلي سالاريان ادامه داده بود: « سعي شده پوستر در نگاه اول به صورت يك قطعه و تابلو نقاشي‌خط ديده شود و دربرگيرنده مفهوم نمايشگاه كتاب تهران باشد و به منظور تاكيد، عنوان نمايشگاه به صورت لوگوتايپ كلمه "كتاب تهران" به عنوان يك نشانه در بستر پوستر جاي گرفته است. »

اما فرزاد اديبي ـ طراح گرافيست ـ در گفت‌وگو با ايسنا، درباره اين پوستر مي‌گويد: اين پوستر به لحاظ انرژي بصري و جذابيت رنگي، پوستر موفقي است. براي مخاطب گيرا و شاد است.

او ادامه مي‌دهد: اگر اين پوستر براي رويداد جشنواره كتاب تهران بود، به لحاظ حسي، به ترجمه  تصويري بسيار درستي رسيده بود، اما جشنواره با نمايشگاه فرق دارد. حتي نمايشگاه هم با نمايشگاه فرق دارد.


پوستر سي‌ويكمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران كه توسط «بهنام كيوان» طراحي شده است
اديبي توضيح مي‌دهد: اين روزها به خيلي از رويدادها و كنش‌ها نام نمايشگاه اطلاق مي‌شود. از بنگاه ماشين فروشي تا بازارچه‌ي عرضه‌ي خوراكي ها و ... را نمايشگاه مي‌نامند. به يك نمايشگاه آثار هنري هم نمايشگاه مي‌گويند و حتي به بازار عرضه‌ي لوله و سيفون و... هم نمايشگاه مي‌گويند، پس مي‌بينيم كه نمايشگاه با نمايشگاه هم فرق مي‌كند و در ترجمه تصويري بايد اين نكته لحاظ شود كه ترجمه حسي درستي انجام شود.

اين طراح گرافيك همچنين تاكيد مي‌كند كه رد پاي «كتاب»، « سي و يكمين» و «بين المللي بودن» اين رويداد در اين پوستر بسيار كم رنگ است.

او اظهار مي كند: اين اثر مي‌تواند به عنوان يك نقاشي‌خط معمولي كه با بافت رنگي درست شده است داوري شود و نه به عنوان پوستر! ايده، حضور بسيار كم‌رنگي در اين كار دارد و حتي مي توان گفت فاقد ايده است. ديزاين اثر (همنشيني نوشته‌ها با هم و با تصوير) بسيار معمولي است و فضاي حاكم بر كار نو و امروزي نيست.

https://www.isna.ir/news/97021106746/


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: ،


تاريخ : ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ | ۰۹:۰۷:۵۲ | نویسنده : graphicmiral | نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
.: Weblog Themes By Bigsite :.