سه‌سالانه «بلوك چهارم» در خاركوف اوكراين با حضور جمعي از طراحان، خبرنگاران و فعالان زيست‌محيطي و همچنين يكي از نمايندگان پارلمان اروپا برگزار شد. مي‌توان گفت اين سه سالانه كه از سال ۱۹۹۱ به طور پيوسته برگزار شده است مهم ترين نمايشگاه و فستيوال بين المللي در زمينه‌ي پوستر‌هاي زيست محيطي و اجتماعي است كه كار خود را درست ۴ سال پس از انفجار رآكتور شماره‌ چهار نيروگاه چرنوبيل در شوروي سابق كه در ۲۶ آپريل سال ۱۹۸۶ رخ داد، آغاز كرد.

اين رويداد توسط «اولگ وكلنكو» رييس انجمن طراحان گرافيك اوكراين و استاد دانشگاه خاركوف كه خود از بازمانده‌هاي فاجعه‌ي چرنوبيل است اداره مي‌شود و توانسته طي ۲۷ سال با وجود تمامي مشكلات اقتصادي و سياسي، همچنان با حمايت‌هاي داوطلبانه‌ي طراحان، مردم و همچنين انجمن چرنوبيل پابرجا بماند.

فستيوال «بلوك چهارم» يا همان ۴thBlock هر ساله از طراحان سراسر دنيا دعوت مي‌كند تا پوسترهاي خود را در زمينه‌ي مسائل زيست محيطي و اجتماعي براي اين نمايشگاه ارسال كنند. اين اتفاق منحصر به فرد با توجه به بحران‌ها و يا مسائل روز علاوه بر دو موضوع اصلي سه‌سالانه در هر دوره تم‌ها به خصوصي را نيز براي خلق پوسترهاي جديد اعلام مي‌كند.

امسال نيز اين فستيوال سه عنوان با موضوعات زن و محيط زيست، كودك و نيز گربه را مطرح كرد و نيز براي تاكيد بيشتر بر تاثير زنان در حفظ هر چه بيشتر محيط زيست و پراكندن صلح در نقاط مختلف زمين تنها از ۵ داور زن از كشورهاي مختلف براي حضور در گروه داوري جشنواره دعوت كرد.

پريسا تشكري از ايران نيز در ميان داوران امسال حضور داشت. او علاوه بر سخنراني، يك كارگاه دو روزه نيز با موضوع «هويت من» در دانشگاه خاركوف هدايت كرد و حدود ۸ دانشجو از اوكراين و ۷ دانشجو نيز از روسيه در اين ورك‌‌شاپ حضور پيدا كردند. تشكري در طي اين دو روز با تمرين‌هايي براي يافتن ايده‌هايي نو و مقايسه‌ي ضعف‌ها و قوت‌هاي هر ايده، تلاش كرد تا به دانشجويان نشان دهد كه چگونه مي‌توانند همچنان به ذهن، چشم و نيز دستشان براي يافتن و پياده كردن ايده‌ها كمك كند و در نهايت به خودشان و ايده‌هايشان اطمينان پيدا كنند.

علاوه بر گشايش نمايشگاه اصلي “۴th Block” چندين نمايشگاه ديگر از جمله نمايشگاه تاريخچه‌ي پوسترهاي چرنوبيل، مروري بر بهترين آثار ۴th Block از نگاه مردم و همچنين نمايشگاه هيات داوران اين دوره از فستيوال در گالري‌هاي متعددي در شهر خاركوف افتتاح شد.

برندگان اين دوره:
جايزه بزرگ فوربلاك نصيب استوديو El Fantasma de Heredia از آرژانتين شد و ۱۰ ديپلم افتخار هم براي بخش‌هاي ديگر اعلام شد كه داريوش اللهياري طراح ايراني نيز در ميان برندگان اين بخش مي‌باشد.

برندگـــــــان:

منبع : www.roozrang.com


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: ،


تاريخ : ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ | ۱۰:۲۸:۵۲ | نویسنده : graphicmiral | نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
.: Weblog Themes By Bigsite :.